Cukrzyca i rany

Cukrzyca i rany

Jednym z problemów przy nieuregulowanej cukrzycy są rany.
Czy można ich uniknąć i czy można im zapobiec?
Przyczyn powstawania ran przy cukrzycy jest kilka. Pierwsza to zaburzenia krążenia krwi. Gorsze krążenie powoduje szybsze odkładanie się blaszek miażdżycowych a co za tym idzie- tkanki są mniej dotlenione i odżywione. Skóra staje się podatna na zranienia i mniej zdolna do regeneracji. Kolejnym problemem jest polineuropatia, czyli uszkodzenie układu nerwowego i mniejsze czucie w stopach. Nie odczuwamy dyskomfortu przy źle dobranym obuwiu, możemy przeoczyć rankę…Ból jest reakcją obronną a przy polineuropatii nie czujemy go od razu.
Cukrzyca może zaburzać gospodarkę hormonalną i produkcję enzymów, odpowiadających między innymi za regeneracje i gojenie. Zwyczajnie- psuje nam system immunologiczny.To kolejna przyczyna spowolnienia procesu leczenia ran.
Diabetycy powinni być wyczuleni i nie mogą bagatelizować nawet niewinnie wyglądających zranień.
Podstawą jest kontrola glikemii i utrzymywanie właściwego poziomu cukru we krwi. Uważajmy na dietę, starajmy się żyć aktywnie, unikać używek…Dbajmy o stopy! Wybierajmy odpowiednie obuwie, kontrolujmy stan stóp, zakolegujmy się z podologiem. Zdrowe stopy to podstawa!
A kiedy już pojawi się problem, nie udawajmy,że go nie ma. Za żadne skarby nie leczmy się sami! Kontakt z lekarzem, stosowanie się do zaleceń i dobrze dobrany opatrunek mogą uratować nas przed poważnym problemem!

Udostępnij ten wpis