18sie
Proces gojenia rany jest procesem skomplikowanym. Na jego szybkość ma wpływ wiele czynników.
Oprócz stanu rany, oczyszczania, odpowiednio dobranych opatrunków…ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta.
Każdy etap leczenia rany jest sporym wysiłkiem dla naszego organizmu. Dlatego musimy go wspierać właściwie dobraną i zbilansowaną dietą.
* Odpowiednia ilość białka. W diecie osoby chore,j białka musi być zdecydowanie więcej. Pełni ono funkcje budulcową i enzymatyczną. Pomaga rozszerzać się naczyniom krwionośnym, dzięki czemu, rana jest odpowiednio dotleniona. Dieta bogata w mięso, ryby, nasiona, nabiał, przetwory mleczne, pomoże uniknąć niedoborów.
* Minerały. Selen i cynk. To one odpowiadają za szybszy wzrost komórek. Te składniki znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, w mięsie drobiu, żółtkach jaj, kaszy gryczanej, produktach mlecznych…
* Witaminy. Przede wszystkim- C, A i E. Uszczelniają naczynia krwionośne, odpowiadają za regenerację tkanki i produkcję kolagenu. Nadają skórze sprężystość…i podnoszą naszą odporność.
* Musimy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu, bo skórę nawadnia się od wewnątrz i żaden krem nie zastąpi wystarczającej podaży płynów.
Czasem warto jest rozważyć żywienie medyczne, czyli stosowanie odpowiednio dobranych, gotowych produktów, suplementujących dietę.
A czego unikać? Wszystkich produktów, które powodują narastanie blaszki miażdżycowej. Zatkane naczynia krwionośne, nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu. Rana jest słabiej dotleniona i ukrwiona, więc słabiej się goi. Odstawiamy cukry proste, tłuszcze zwierzęce, przetworzoną żywność i papierosy.
Na ranę działamy z dwóch stron, z zewnątrz- opatrunkiem i od środka, dostarczając wszystkich, potrzebnych składników. I pamiętajmy, że dieta musi być odpowiednia i uwzględniać inne choroby współistniejące. To szczególnie ważne u pacjentów z cukrzycą.
Post nie ma charakteru porady medycznej i nie może zastąpić kontaktu ze specjalistą.