Menopauza

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Naturalnym, ale bardzo trudnym.
W świecie,w którym dominuje kult młodości, klimakterium stało się tematem tabu.
Menopauza, z biologicznego punktu widzenia- to kres możliwości rozrodczych. Poprzedza ją etap przejściowy (perimenopauzy), związany ze spadkiem aktywności jajników i zmianami hormonalnymi. Dokuczliwe uderzenia gorąca, nadmierne rozdrażnienie, wahania nastroju, syndrom „niegrzecznego ucznia”…i widoczne starzenie się skóry.
Skóra zawiera receptory estrogenowe, a spadek produkcji estrogenu powoduje bardzo szybkie procesy jej starzenia. Skóra jest narządem hormonozależnym i zmniejszenie ilości hormonów, głównie estrogenu, nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Pogłębiają się zmarszczki, cera staje się poszarzała, zmienia się owal twarzy, bardziej widoczne stają się pory skóry, pojawia się rumień, pajączki…
Brak hormonów wpływa przede wszystkim na osłabienie funkcji skóry. Obniżenie ilości estrogenu i progesteronu powoduje nadmierną suchość skóry, jej podatność na uszkodzenia, zwiększone odczuwanie napięcia i skłonność do podrażnień. Spada zawartość kolagenu, występuje nadmierne rogowacenie. Słabną naturalne mechanizmy antyoksydacyjne. Skóra coraz gorzej spełnia funkcje ochronne. Niedobór hormonów hamuje regenerację, nasilają się zmiany zwyrodnieniowe. Dodatkowo- znacznie wzrasta ilość czynników podrażniających skórę: nadmierne pocenie, problemy z utrzymaniem moczu.
Udowodniono, że w okresie okołomenopauzalnym rośnie poziom kortyzolu- hormonu stresu. Podwyższony poziom tego hormonu potęguje powstawanie stanów zapalnych i obniża ilość kolagenu, tak potrzebnego w utrzymaniu odpowiedniej kondycji skóry.
Niedobór estrogenu znacząco wpływa na wydłużenie procesu gojenia ran!
Zmiany hormonalne, które pojawiają się w okresie przekwitania są odpowiedzialne za wystąpienie wielu zaburzeń metabolicznych i objawów klinicznych. Trwały niedobór estrogenu wpływa na rozwój osteoporozy. Brak tego hormonu zaburza gospodarkę lipidową i sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej. Rośnie odporność tkanek obwodowych na insulinę. W przypadku niektórych kobiet, objawy menopauzy pojawiają się wyjątkowo wcześnie, nawet około 35 roku życia. Może być to spowodowane czynnikami genetycznymi, ale nie tylko. Taki stan nie jest naturalnym stanem fizjologicznym i wymaga konsultacji ze specjalistą. Przedwczesna menopauza może wskazywać na chorobę autoagresywną lub neurologiczną (RZS, cukrzyca typu I, zapalenie tarczycy, celiaklia ).
Przekwitanie jest niekomfortowym etapem w życiu większości kobiet. Zmiany fizyczne, psychologiczny aspekt starzenia, spadku aktywności…Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pozwalają przejść przez menopauzę łatwiej i lepiej. Lekarz pomoże dobrać odpowiednią terapię łagodzącą skutki zmian hormonalnych. Właściwa, bogata w fitoestrogeny, witaminę D, antyoksydanty…dieta pozwoli nam poprawić jakość życia, utrzymać dobrą kondycję. Po konsultacji z lekarzem można wdrożyć suplementację, przede wszystkim wit.D, kwasu foliowego- obniżającego ryzyko wystąpienia chorób krążenia i wapnia- ważnego składnika w profilaktyce osteoporozy, mającego również wpływ na kondycję skóry i samopoczucie. Zmiana stężenia hormonów może skutkować zwiększeniem ryzyka wystąpienia nowotworów. Dlatego szczególnie w okresie okołomenopauzalnym tak ważne są badania i profilaktyka.

Udostępnij ten wpis