Metody prawidłowego oczyszczania ran

oczyszczanie ran

Metody prawidłowego oczyszczania ran

W procesie gojenia rany bardzo istotne jest jej właściwe oczyszczanie. Sposób, w jaki to robimy zależy od rodzaju rany, od tego, czy jest zanieczyszczona, w jakim momencie gojenia się znajduje…Wiele czynników wpływa na to, jaki sposób oczyszczania powinniśmy wybrać. Pierwszy sposób to „zwykłe” przemywanie, czyli po zdjęciu starego opatrunku, przemywamy ranę NaCl 0,9%, antyseptykiem, płynem Ringera, lub PWE. Niektóre rany, szczególnie rany rozległe, głębokie, po ugryzieniu, poparzeniu… powinny być przemywane środkami, całkowicie bezpiecznymi dla tkanek. Do takich specyfików zaliczamy PHMB i podchloryny. Absolutnie NIE STOSUJEMY wody utlenionej, spirytusu salicylowego, kwasu bornego, mydła, Rivanolu.
Rany zakażone, lub takie, do których nie mamy pewności, przemywamy od brzegów do środka, żeby nie roznosić zakażenia dalej.
W kolejnych postach postaramy się przybliżyć Wam inne metody oczyszczania. Przypominamy równocześnie, że żadne posty nie zastąpią właściwej porady specjalistycznej i nie należy ich tak traktować.

Udostępnij ten wpis