Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca zaczyna się niepostrzeżenie. Trochę bardziej się męczymy wchodząc po schodach, bolą nas nogi, czasami mamy problemy z koncentracją…Postępujące zmiany miażdżycowe niszczą nasz organizm, a rozwijająca się choroba może doprowadzić do zawału, udaru, czy amputacji.
Kurcząc się i rozkurczając, zdrowe tętnice dostarczają krew do wszystkich narządów w ciele. Krew je odżywia, dotlenia. Jeżeli we krwi znajduje się zbyt dużo cholesterolu, szczególnie o niskiej gęstości (LDL), zaczyna się on odkładać w formie blaszek, które zwężają przepływ naczynia. Blaszki miażdżycowe dodatkowo usztywniają tętnice, więc te nie mogą swobodnie się obkurczać. Arterioskleroza, potoczna nazwa tego schorzenia, oznacza dokładnie- „stwardnienie tętnic”. Przepływ krwi spada, a serce chcąc dostarczyć odpowiednią ilość krwi, zaczyna szybciej pracować, jest mocniej obciążone i powoli zaczyna się rozrastać. Chory odczuwa ból w klatce piersiowej, ciężko mu złapać oddech nawet po niewielkim wysiłku. Złogi wewnątrz naczyń rozrastają się i powodują drobne uszkodzenia ich ścianek. Na uszkodzeniach osiadają płytki krwi, tworząc skrzep tamujący krwawienie. A jeśli ten skrzep się oderwie, popłynie dalej, w stronę serca, płuc lub mózgu. W sercu spowoduje zawał, w płucach-zator, w mózgu-udar…
Zmiany miażdżycowe odczuwamy w nogach. Niedokrwione mięśnie zaczynają produkować kwas mlekowy, powodujący ból, skurcze. Po pewnym czasie, skóra na nogach staje się chłodniejsza, bledsza, delikatniejsza. Nawet drobne uszkodzenie źle ukrwionej skóry jest w stanie spowodować powstanie rany, która nie będzie się goić. Niekiedy, niewielki skrzep zablokuje przepływ krwi w nogach. Może to doprowadzić do ostrego niedokrwienia kończyny. Miażdżyca odpowiada za wiele amputacji.
Ta choroba początkowo nie daje jednoznacznych objawów, a jej skutki zaczynamy odczuwać na tyle późno, że trudno jest całkowicie pozbyć się uszkodzeń, do których doprowadziła. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka- zdrowa dieta, zrezygnowanie z używek, ruch, badania. Każdy z nas powinien kontrolować poziom cholesterolu i stężenia triglicerydów we krwi. To proste badania umożliwiające dość szybkie wykrycie rozwijającej się choroby. Badanie Dopplerowskie pozwoli sprawdzić, w jakiej kondycji są tętnice. Przy bólach w klatce piersiowej stosuje się badanie koronograficzne tętnic wieńcowych lub tomografię komputerową. Trzeba również pamiętać o tym, że niektóre schorzenia sprzyjają rozwojowi arteriosklerozy. Na baczności powinni się również mieć ci, których rodzice mieli zdiagnozowaną miażdżycę.

Udostępnij ten wpis