Nie bagatelizujmy grypy!

Nie bagatelizujmy grypy!

Grypa to uciążliwa choroba wirusowa i mimo, że w większości przypadków objawy ustąpią samoistnie, nie zawsze na tym się skończy.
Powikłania pogrypowe zdarzają się dość często, jeśli grypa nie jest właściwie leczona. Gdy zachorujemy musimy zostać w domu, nawadniać organizm, szczególnie przy gorączce, wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy i leczyć objawy. Pamiętajmy, żeby konsultować wybór leków, bo nawet te bez recepty, mogą wchodzić w interakcje z preparatami, które zażywamy na inne schorzenia. Na własną rękę nie stosujmy antybiotyków! Grypa to choroba wirusowa, więc antybiotyk jej nie zwalczy.
Wśród osób, które powinny zachować szczególną ostrożność i nie bagatelizować pierwszych objawów infekcji są seniorzy, osoby otyłe, chorujące na choroby układu krążenia, układu oddechowego, wątroby, nerek, cukrzycy…Szybko reagować powinni rodzice, szczególnie małych dzieci, kobiety w ciąży. Powikłania grypowe to nie tylko te, które są oczywiste- zapalenie płuc, pierwotne, lub wtórne, zapalenie oskrzeli, ucha środkowego. Osłabiony infekcją organizm gorzej radzi sobie z chorobami przewlekłymi. Zaostrzenie objawów może nastąpić u osób z astmą, niewydolnością serca, cukrzycą…U pacjentów z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc wirus grypy również może spowodować poważne komplikacje skutkujące hospitalizacją.
Do powikłań pogrypowych można zaliczyć pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia. Grypa

niekorzystnie wpływa na mięsień serca, dowiedziono, że znacznie zwiększa zagrożenie choroby niedokrwiennej serca, zawału. Jeśli w trakcie infekcji czujemy ból w klatce piersiowej, spada nam ciśnienie tętnicze, mamy duszności, kołatanie serca- bezwzględnie skontaktujmy się z lekarzem!
W przebiegu grypy mogą pojawić się również powikłania neurologiczne takie, jak trudności z mówieniem, poruszaniem się, przełykaniem, zaburzenia czucia, a nawet zaburzenia świadomości czy napady padaczkowe. U osób starszych grypa może prowadzić do nasilenia się zmian otępiennych.
Infekcja grypowa może przyczynić się do powikłań związanych z narządem wzroku, od zapalenia spojówek, do zapalenia nerwu wzrokowego, błony naczyniowej oka, aż do retinopatii.
Infekcja wirusowa może przejść w infekcję bakteryjną i wtedy konieczne będzie podanie celowanego antybiotyku.
Grypę mylimy z przeziębieniem i często wychodzimy z założenia, że sama przejdzie. Najczęściej tak się dzieje. Ale dla niektórych grup grypa jest zagrożeniem i prowadzi do ciężkich i niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych.

Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, bo na przedwiośnie przypada szczyt zachorowań na tę infekcję.

Udostępnij ten wpis