Oczyszczanie ran

Oczyszczanie ran

Mówi się, że czas leczy rany. Ale to właściwe oczyszczanie znacznie skraca proces gojenia. Nie tylko zakażenie spowalnia proces leczenia.Nagromadzenie się w ranie martwych komórek, ciał obcych…obniża skuteczność opatrunków i hamuje proces wygajania.
Oprócz wcześniej opisanych, istnieją również inne metody pozbywania się zanieczyszczeń w obrębie chorej tkanki.
*Jedną z nich jest oczyszczanie enzymatyczne. Tu wykorzystuje się enzymy, które rozpuszczają martwicę i włóknik. Ta metoda, wśród specjalistów, uważana jest za kontrowersyjną.
*Oczyszczanie mechaniczne to przecieranie rany za pomocą jałowego kompresu. Takie szorowanie pomaga pozbyć się zanieczyszczeń
*Z kolei inny sposób oczyszczania-oczyszczanie chirurgiczne, jest niechętnie odbierane przez pacjentów. Widok szczypczyków, skalpela i myśl o tym, że będą w tej ranie „dłubać”, budzi strach przed bólem. Właściwie przeprowadzone chirurgiczne opracowanie rany, pozwala w szybki sposób pozbyć się złogów, martwicy, jednocześnie nie uszkadzając zdrowej tkanki. Nasz organizm zaczyna traktować ranę jak nową, więc podejmuje próby samodzielnego gojenia.
*Kolejnym sposobem jest terapia podciśnieniowa. Dzięki niej zwiększa się przepływ krwi, poprawia unaczynienie zniszczonej skóry.
* I sposób stary, jak świat- oczyszczanie biologiczne. Przy pomocy larw muchy, specjalnie do tych celów hodowanych, sterylnych, oczyszcza się zainfekowaną i mocno zanieczyszczoną ranę. To niezwykle skuteczna metoda, przeprowadzona przez specjalistę- całkowicie bezpieczna i stosunkowo szybka.
Ten długi post powstał dlatego, żeby przekonać Was o tym, że istnieje mnóstwo sposobów na to, by prawidłowo oczyścić ranę. O tym, która metoda będzie właściwa, powinien zdecydować specjalista, bo każda z nich przeznaczona jest, w skrócie, do innego rodzaju rany. Żaden, nawet najbardziej zaawansowany opatrunek, nie zadziała na zanieczyszczonej ranie.

Udostępnij ten wpis