Prawidłowe dbanie o brzegi rany i łożyska rany

Prawidłowe dbanie o brzegi rany i łożyska rany

Gojenie ran przewlekłych to długotrwały proces. Pomimo wsparcia specjalistów, to na pacjenta lub jego bliskich, spada główny ciężar właściwego leczenia.
W trakcie leczenia, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników. Dobra ocena stanu rany, jej brzegów i skóry wokół niej, pozwoli nam przyspieszyć gojenie i wybrać właściwy sposób postępowania.
Łożysko rany- musi być wilgotne, ale należy unikać mocnego wysięku. Musi być czyste, pozbawione martwej tkanki. Musimy sprawdzać, czy nie doszło do zakażenia. Jeśli pojawi się ziarnina, chronimy młodą tkankę.
Brzegi rany- unikamy maceracji, czyli zbytniego podsiąkania. To niszczy tkankę i może doprowadzić do powiększenia rany i pogorszenia jej stanu.Sprawdzamy, czy brzegi nie są zbyt wysuszone, pogrubione… Równe, płaskie brzegi świadczą o prawidłowym gojeniu.
Skóra wokół rany- sprawdzamy, czy nie jest podsiąknięta, zaczerwieniona, czy nie występują na niej jakieś zmiany (wysypka, rogowacenie, powierzchowne uszkodzenia, tzw.przeczosy, itp.), czy nie jest wysuszona. Stan skóry wskazuje często na etiologię rany i pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie.
Monitorowanie rany, jej brzegów i skóry wokół, pozwoli nam szybko dostrzec niepokojące zmiany, sprawdzić, czy proces leczenia przebiega prawidłowo i zmodyfikować terapię, jeśli jest taka konieczność. 

Udostępnij ten wpis