Przyjrzyj się stopom!

Przyjrzyj się stopom!

Pełnią funkcje dźwigara, podpory, amortyzatora, przekaźnika. 1/4 kości naszego ciała mieści się właśnie w nich, a oprócz tego 1.6 km siatki nerwów, 20 mięśni i 107 więzadeł. Stopy! Nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi, a to właśnie stopy często jako pierwsze- sygnalizują nam problemy ze zdrowiem.
Każdy cukrzyk wie, jak ważne jest sprawdzanie stanu stóp. Podwyższony poziom glukozy we krwi, uszkadza nerwy, a co za tym idzie-powoduje zmniejszone reagowanie na bodźce bólowe. Możemy przeoczyć zranienie, ucisk, nie zareagować na czas. O zespole stopy cukrzycowej pisaliśmy już wielokrotnie. Sucha, pękająca skóra, zdeformowane paznokcie, zimne i blade stopy, zanikające owłosienie, modzele…te wszystkie sygnały powinny nas zaniepokoić i zmotywować do szybkiej wizyty u specjalisty.
Jeśli pomimo przestrzegania zasad higieny, stosowania preparatów nawilżających, stopy pokrywa sucha i łuszcząca się skóra…warto jest zbadać tarczycę. Zwłaszcza przy niedoczynności tarczycy, skóra na stopach ma skłonność do rogowacenia, jest mniej elastyczna. Paznokcie są bardziej łamliwe, czasem oddzielają się od łożyska. Niedoczynność tarczycy może również powodować niewłaściwą przemianę karotenu. Wtedy skóra , przede wszystkim na dłoniach i stopach, przybiera pomarańczowo-żółtawe zabarwienie.
Zmiana wyglądu paznokci, zanik owłosienia na stopach…mogą być objawem zatkanych żył czy tętnic. Niewydolność żylną i miażdżycę widać na stopach!
Kiedyś uznawano ją za chorobę arystokracji, bo tylko klasy zamożne mogły pozwolić sobie na dietę bogatą w mięso i alkohol, które obwiniano o rozwój tej choroby. Podagra, czyli dna moczanowa lub artretyzm, to zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego i może mieć różne przyczyny, od diety po skłonności genetyczne, czy już istniejące choroby. Bardzo często dna moczanowa objawia się bólem dużego palca u stopy, ponieważ najczęściej atakowany jest staw śródstopno-paliczkowy palucha. Artretyzmem zajmiemy się dokładniej już wkrótce.
Swędząca, łuszcząca się skóra, zmiana wyglądu paznokci…mogą wskazywać na grzybicę.To najbardziej oczywista z chorób, widocznych na stopach. Wyróżniamy cztery rodzaje grzybicy występującej w obrębie skóry stóp-potnicowa, złuszczająca, międzypalcowa i rzadka, ale najbardziej groźna-grzybica wrzodziejąca. Grzyby mogą zaatakować również paznokcie, które zmieniają swoją barwę, grubość,stają się kruche a na ich powierzchni pojawiają się bruzdy, grudki. Grzybicy nie można lekceważyć, choć często uznajemy ją za problem wstydliwy. Nieleczona grzybica może przejść w ciężką uogólnioną infekcję.
Jeśli oczy są zwierciadłem duszy, to stopy są zwierciadłem stanu naszego organizmu. Warto jest poświęcać im więcej uwagi a przede wszystkim-nie bagatelizować objawów i zmian, które na nich dostrzegamy.

Udostępnij ten wpis