12lut
Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną, w której nasz organizm rozpoznaje własne tkanki, jako niebezpieczne. Układ odpornościowy produkuje przeciwciała, które zaczynają niszczyć własne komórki. Choroba częściej dotyka kobiet i choć przyczyny nie zostały do końca poznane, istnieje kilka czynników, które sprzyjają jej rozwojowi: wiek- pomiędzy 30 a 50 lat, obciążenie genetyczne, płeć, palenie tytoniu, przebyte zakażenia, choroby przyzębia, stres.
Wewnątrz stawu rozpoczyna się proces zapalny powodujący, że błona maziowa powiększa się i niszczy przylegające tkanki chrząstek, kości, ścięgien i więzadeł. Chory odczuwa ból, pojawia się obrzęk zaatakowanego stawu. Postępująca choroba nieodwracalnie niszczy tkanki powodując niemal całkowite unieruchomienie chorego stawu.
Łatwo przeoczyć pierwsze objawy rozwijającego się RZS, bo przypominają rozbicie towarzyszące grypie. Czasem utrata apetytu, osłabienie, ból mięśni wyprzedzają objawy stawowe. Niekiedy choroba zaczyna się od zapalenia jednego, większego stawu, choć najczęściej zaczyna się od małych stawów, symetrycznie po obu stronach ciała.
Szybkie podjęcie leczenia może zahamować rozwój choroby. Im dłużej zwlekamy tym gorzej, bo RZS zaczyna atakować nie tylko stawy.
RZS jest schorzeniem systemowym, mogącym prowadzić do ciężkich powikłań- miażdżycy,chorób płuc, osteoporozy, obciąża serce, nerki…Niestety, około 10% chorych na reumatoidalne zapalenie stawów może dotknąć również problem przewlekłych owrzodzeń, szczególnie owrzodzenia kończyn dolnych. Zapalenie naczyń jest jednym z powikłań, tak samo jak niewydolność żylna i neuropatia. RZS wpływa na stan skóry, leki stosowane w przebiegu choroby (sterydowe i immunosupresanty)- również. Skóra jest wysuszona, podatna na uszkodzenia.
Powstające rany są podatne na infekcje.
W ostatnich latach pojawiło się sporo skutecznych leków na RZS, które pozwalają zachować sprawność. W tej chorobie również liczy się czas.
Jeżeli odczuwamy symptomy mogące wskazywać na rozwój choroby- skontaktujmy się ze specjalistą. Sztywność i ból stawu, tkliwość (charakterystyczne jest odczuwanie bólu przy uścisku dłoni), obrzęk…powinny skłonić nas do natychmiastowej reakcji. Oprócz leczenia farmakologicznego ważne jest utrzymanie sprawności stawów przez odpowiednie ćwiczenia, odciążanie przez stosowanie wsparcia ortopedycznego, dieta- RZS przyspiesza rozwój osteoporozy, więc bogata w wapń i witaminę D, pozwalającą zadbać o właściwą wagę, rzucenie palenia. Stosuje się również leczenie miejscowe zaatakowanego stawu.
RZS jest chorobą przewlekłą, w której okres jej zaostrzenia przeplata się z okresem reemisji, kiedy chory nie odczuwa bólu. Trzeba pamiętać o stosowaniu zaleceń i wizytach u reumatologa, badaniach kontrolnych, profilaktyce antymiażdżycowej i przeciwdziałaniu rozwojowi osteoporozy. Mimo, że całkowite wyleczenie RZS nie jest w tym momencie możliwe, można uzyskać długotrwałe okresy reemisji choroby.