Skuteczne leczenie odleżyn
Odleżyny to trudne rany, których leczenie bywa długie a prawdopodobieństwo zakażeń jest duże. Sam proces gojenia często spowalniany jest ogólnym stanem zdrowia pacjenta.
Leczenie odleżyn musi odbywać się pod nadzorem specjalisty!
Sposób postępowania uzależniony jest od stopnia rany. Najbardziej niebezpieczne są odleżyny IV i V stopnia, czyli takie, które objęte są martwicą, są głębokie i zakażone. Nieleczone lub źle prowadzone odleżyny, mogą doprowadzić do sepsy.
Według najnowszych wytycznych, stosuje się 4 kroki higieny rany- mycie, opracowanie rany, zabezpieczenie brzegów rany i dobór opatrunku. Leczenie odleżyny odbywa się etapami, wymaga konsekwencji i dokładności. Tu nie można iść na skróty. Na każdym kolejnym etapie, zmieniamy sposób postępowania z raną. Przez cały czas monitorujemy jej czystość, eliminujemy ucisk, dbamy o komfort chorego, wzmacniamy go poprzez odpowiednie żywienie i właściwe nawodnienie.
Leczenie odleżyn to trudny, długotrwały proces, zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Dlatego nie powinniśmy przez niego przechodzić bez wsparcia personelu medycznego. Nigdy!!! nie eksperymentujemy na ranie. Nigdy nie stosujemy „domowych sposobów”, np. posypywania mąką ziemniaczaną. Nigdy, do pielęgnacji rany nie używamy wody utlenionej, jodyny, kwasu bornego, rivanolu…Rana, żeby się goić, musi być wilgotna a wszystkie preparaty wysuszające pogarszają jej stan.
Pomimo tego, że nie ma jednego, uniwersalnego opatrunku na odleżyny, opatrunek Naturlen sprawdził się w różnych fazach gojenia. Dzięki swojej budowie i właściwościom, może być stosowany zarówno, jako opatrunek pierwotny, bezpośrednio na ranie, jak i opatrunek wtórny. I co ważne- opatrunek Naturlen nie wchodzi w reakcję z substancjami czynnymi innych preparatów, czy opatrunków i nie powoduje reakcji alergicznej.