Udar…i co dalej (cz.1) ?

Udar…i co dalej (cz.1) ?

Osoby, które przeszły udar nie zawsze w pełni odzyskują sprawność, często wymagają pomocy i wsparcia. Dla Nich i Ich bliskich jest to sytuacja trudna i krępująca, tym bardziej, że brak samodzielności, zachowania intymności w codziennych sytuacjach powoduje psychiczny dyskomfort. Tak jak w przypadku samego udaru, czas ma ogromne znaczenie. Rehabilitacja pacjenta po udarze rozpoczyna się już pierwszej doby po zdarzeniu. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, wyspecjalizowany fizjoterapeuta zaczyna wprowadzać metody, które mają usprawnić chorego i przeciwdziałać wystąpieniu patologicznych zmian wtórnych. Najczęściej stosuje metodę NDB-Bobath, czyli rehabilitacji neurologicznej lub PNF-kompleksowej kinezyterapii. Fizjoterapeuta stosuje również taping-oklejanie specjalnymi plastrami. Wdrażane są również inne formy terapii- masaż, terapia elektryczna…Przed wypisaniem chorego do domu dobrze jest przygotować odpowiednio mieszkanie. Ogromne znaczenie ma wybór łóżka, materaca, aparatów ortopedycznych, jeśli jest potrzeba-wózka. Sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany. Refundacje otrzymuje się na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. W przypadku łóżka, ważne jest by pozycja chorego zabezpieczała przed rozwojem odleżyn, przykurczy. Wybierając łóżko bierzemy pod uwagę wzrost i wagę, stopień ograniczenia ruchowego. Łóżka z dzielonym leżem ułatwiają opiekę nad chorym i poprawiają jego komfort- wsparcie pozycji siedzącej, półleżącej, unoszenie ud, itd. Refundację łóżka medycznego otrzymujemy z PFRON i wniosek składamy w MOPR lub PCPR. Możemy również łóżko wypożyczyć. Częścią profilaktyki antyodleżynowej jest dobór materaca przeciwodleżynowego. Nawet jeśli chory jest częściowo aktywny, nieodpowiednie ułożenie ciała, niedowłady, mogą przyczyniać się do rozwoju odleżyn. Dlatego nawet w takich przypadkach warto stosować odpowiedni materac, zmniejszający naciski i poprawiający krążenie.
Czasem, po przebytym udarze, zostaje problem zahaczania stopą w czasie chodzenia. Jest to dość niebezpieczne, można się potknąć, niewłaściwa pozycja stopy powoduje ból…Rozwiązaniem będzie orteza foot up. Jest to sprzęt pozwalający utrzymać właściwe ustawienie stopy, podnosząc ją i stabilizując. Poprawia chód i bezpieczeństwo. Zamiast kuli łokciowej, warto jest używać laski wielopunktowej lub stabilnej, jednopunktowej. Są bardziej przydatne przy chodzie asymetrycznym. Do zabezpieczenia barku przed wysuwaniem się ze stawu barkowego służy specjalny rękaw lub orteza odwodząca.
Sprzęt rehabilitacyjny, materace i poduszki przeciwodleżynowe refundowane są przez NFZ i w zależności od rodzaju, wniosek wypisuje lekarz rodzinny albo lekarz konkretnej specjalizacji.
Dużą pomocą są sprzęty ułatwiające codzienną pielęgnację i utrzymanie higieny. Cała gama produktów takich jak, przenośne, dmuchane wanienki, miski, uchwyty, mocowane do ścian w łazience, ławeczki do wanien, siedziska pod prysznic, pozwolą skutecznie zadbać o higienę. Warto jest również wybierać kosmetyki i preparaty chroniące skórę, zabezpieczające przed wysuszaniem i podrażnieniami. Wygodne w użyciu pianki, jednorazowe myjki, kremy ochronne zapewniają szybki sposób zadbania o czystość i zabezpieczenia przed powstawaniem uszkodzeń skóry.
W kolejnej części zajmiemy się miedzy innymi: wyborem wózków, najczęstszymi błędami, popełnianymi w domowej rehabilitacji. Zachęcamy do lektury.

Udostępnij ten wpis