Len (Linum L.) to włóknodajna i oleista roślina z rodziny lnowatych (Linaceae) pochodząca z Bliskiego Wschodu. Obejmuje około 180 gatunków występujących na różnych kontynentach w strefie klimatu umiarkowanego i w strefie subtropikalnej, z największym zróżnicowaniem w basenie Morza Śródziemnego. Przedstawiciele rodzaju spotykani są zwykle w suchych, nasłonecznionych siedliskach w miejscach kamienistych, na klifach, w ciepłolubnych zaroślach. W Polsce na stanowiskach naturalnych lub zdziczałych spotykanych jest 6 gatunków. W uprawie jest kilka kolejnych, spośród których największe znaczenie ma len zwyczajny, uprawiany jako roślina włóknodajna. Z kilku gatunków ozdobnych największe znaczenie ma północnoamerykański len wielokwiatowy. (źródło: Wikipedia).
Len jest rośliną uprawną zielną (roślina jednoroczna lub bylina) o rozmiarach między 0,5 m a 1,5 m wysokości. Łatwo rozpoznać go po kształcie liści o gładkich brzegach i cylindrycznych, gładkich, u góry rozłożystych łodygach. Kielich kwiatu składa się z trzech działek o białych brzegach; korona dzieli się na pięć płatków. Charakterystyczny dla lnu jest specyficzny odcień błękitu kwiatu; występują również odmiany białe i żółte. Owoce, stosowane w tradycyjnej medycynie ludowej, są owalne, czerwono-brunatne, z żółtą pręgą, pokrywa je oleista substancja.

Typowe zastosowania lnu:
– roślina uprawna: uzyskuje się z niej: włókna, olej, pokost; paździerze, odpady roszarnicze ( surowiec do produkcji wysokiej jakości papieru), wytłoki (przerabiane następnie na pasze). Siemię lniane ( nasiona) znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i tradycyjnej medycynie ludowej.
– roślina oleista: źródło cennego oleju jadalnego i przemysłowego. Siemię zawiera 35% oleju, 20% białka, enzymy i glikozydy kwasów: olejowego, linolowego i stearynowego.
– roślina lecznicza: ( oleum linii/ olej lniany) charakteryzuje się ochronnym działaniem powlekającym śluzówki układu pokarmowego; stosowany wewnętrznie przy nieżytach żołądka i jelit, a także przy nieżytach pęcherza moczowego i dróg moczowych. Zewnętrznie używany przy stanach zapalnych skóry, owrzodzeniach, wypryskach.
– roślina ozdobna. (w oparciu o Wikipedia)

Tradycyjny proces produkcyjny lnu obejmuje:
– zbiór ( rwanie)
– suszenie
– odziarnianie lnu i młocka
– roszenie (moczenie)
– międlenie i trzepanie lnu lub pakulenie włókien krótkich
– sortowanie włókien
– czesanie
– przędzenie
– tkanie

Len znany i uprawiany jest na wszystkich kontynentach, obszar uprawy w Europie i Polsce systematycznie się zmniejsza, mimo niespotykanych walorów użytkowych rośliny. Produkty lniane wypierane są przez ich nowoczesne zamienniki- filozofia NATURLEN jest odmienna- pragniemy przywrócić len i jego dobroczynne działanie ludziom w Polsce i na całym świecie. Wierzymy w naturę i jej siłę!
Len uprawiano już 6000 lat p.n.e., wywodzi się jak pszenica, soczewica, jęczmień i groch ze Środkowego Wschodu (stanowiska w Nahal Nemar czy Jerycho).Pierwotny obszar udomowienia to obecna Syria i tereny położone na północ od rolniczej strefy starożytnych rejonów Morza Śródziemnego oraz tereny położone na południowym zachodzie od Iranu. Len rozprzestrzenił się następnie na Afrykę i Europę.  W Egipcie powszechnie uprawiany wzdłuż brzegów Nilu, w Europie już w epoce neolitu pojawił się w Danii. Pierwsze dokumenty potwierdzające uprawę lnu to rysunki oraz płótna starożytnego Egiptu. Z lnu tkano egipskie tkaniny dynastyczne. Do naszych czasów zachowały się, eksponowane w Muzeum Egipskim w Turynie, płótna odkryte w słynnym grobie architekta Kha oraz jego żony Merit. Uprawę, zbieranie oraz proces przędzenia lnu doskonale opisują nagrobne malowidła starożytnego Egiptu. 2000 lat temu w Palestynie tkanin lnianych używano jako rytualnych szat kapłanów żydowskich, a także jako wyprawy żałobnej. Ziarna lnu wykorzystywano również ( i wykorzystuje się do tej pory) do celów spożywczych i medycznych. Do dzisiaj nasiona lnu używa się w Etiopii do produkcji pieczywa podróżnego. To z lnu właśnie utkany jest słynny Całun Turyński.

Nasiona i mąkę lnu stosowano również jako substancję zmiękczającą i przeciwzapalną- dziś zapomina się o oczywistych walorach leczniczych tej rośliny. Len używany jest także jako ważne źródło oleju sykatywnego. To też podobno najstarszy rozpuszczalnik lakierów (składnik minii ołowianej) i środek przeciw rdzy.

Len był jedną z podstawowych upraw na obszarze Polski i dawnej Rzeczpospolitej. W okresie II Rzeczpospolitej uprawa lnu była jednym z priorytetów rozwoju gospodarczego Polski i jako taka wspierana przez rząd polski. Len był w tych czasach traktowany jako jeden z elementów polityki gospodarczej, zmierzającej do uniezależnienia ekonomicznego kraju. Uprawy lnu miały w tym czasie potężnych mecenasów, należał do nich generał Żeligowski. Po II wojnie światowej, mimo okresu świetności i promocji lnu ( marka „Polski Len”) w okresie PRL, tradycje i technologia uprawy stopniowo upadały, by w czasach III Rzeczpospolitej prawie zaniknąć.

Len jest obecnie przedmiotem badań instytutów krajowych ( Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu) i zagranicznych, które w pełni potwierdzają pozytywne cechy i oddziaływanie tego surowca. Jednym z prekursorów zastosowań lnu i przędzy lnianej w opatrunkach jest Profesor Jan Szopa- Skórkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, który prowadzi badania nad zastosowaniami lnu, opartego o wzory genetyczne lnu modyfikowanego genetycznie.
Zespół NATURLEN ma ambicje przywrócić len do zastosowań przemysłowych. Bogate dziedzictwo upraw lnu w Polsce czeka na odkrywców i popularyzatorów, a jego cudowne właściwości do tej pory nie zostały zgłębione. Marzymy o tym, aby polskie pola rozkwitły znowu w kolorze lnianego błękitu!

Tkaniny lniane to ceniony na rynku produkt- charakteryzuje je gładkość, jedwabisty połysk, trwałość, komfort użytkowania, naturalny wygląd. Włókno lniane to włókno wytrzymałe na tarcie i rozciąganie. Po każdym praniu tkaniny lniane wzmacniają się i wyglądają jeszcze korzystniej. Lniana tkanina daje przyjemny i chłodny chwyt, wysokie ciepło sorpcyjne, idealną higroskopijność. Włókna lniane odznaczają się wśród konkurencyjnych materiałów bardzo wysoką zdolnością pochłaniania wody- nawet przy absorpcji 1/5 swej masy nie sprawiają wrażenia wilgotnych- wchłanialność opatrunków NATURLEN jest jedną z istotnych zalet naszych produktów. Len jako domieszka wpływa korzystnie na właściwości tkanin, w których jest zastosowany. Lniane tkaniny wyróżniają się także aktywnym działaniem antybakteryjnym, nie elektryzują się, nie podrażniają skory, nie wywołują uczuleń, tworzą optymalny mikroklimat dla skóry. Zawarte we włóknach lnu ligniny są doskonałym absorbentem promieniowania UV.

Len jest wreszcie surowcem ekologicznym, odtwarzalnym, w pełni  degradowalnym, uniwersalnym i bezodpadowym.
W NATURLEN traktujemy len jak narodowy skarb, bogactwo, o którym zapomniano. Odkryj na nowo potęgę natury, otul się lnem, pozwól wyleczyć swe rany!
Naturalne opatrunki lniane NATURLEN są wreszcie do Twojej dyspozycji!