Dlaczego NATURLEN?

Wykorzystanie aktywności biologicznej naturalnych włókien lnu i konopi w
aspekcie wspomagania gojenia ran jest problemem zupełnie nowym zarówno w Polsce jak i na świecie.

Opatrunki NATURLEN zbudowane są z włókna lnianego , które to posiada oryginalne właściwości antybakteryjne potwierdzone badaniami mikrobiologicznymi. Badania na niemodyfikowanych genetycznie włóknach lnu i konopi przeprowadzono z użyciem następujących bakteryjnych szczepów klinicznych, wyizolowanych od chorych:

 • Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty)
 • Escherichia coli(pałeczka coli).

Szczepy tych właśnie gatunków bakterii należą do najczęstszych czynników etiologicznych zakażeń miejsca operowanego – te właśnie bakterie najczęściej znajdziemy w ranie. Dzięki opracowanej strukturze i składzie surowcowym opatrunków, wytworzonych zgodnie z opracowaną metodą z niemodyfikowanych genetycznie włókien lnu , opatrunki NATURLEN są skutecznym, naturalnym środkiem do wspomagania gojenia trudno gojących się ran. W trakcie procesów technologicznych nie stosuje się żadnych środków chemicznych mogących mieć negatywny wpływ w kontakcie z raną i mogących spowodować zmniejszenie właściwości bakteriobójczych włókien. Istotny jest też fakt, że włókna te nie wykazują oddziaływania cytotoksycznego wobec ludzkich fibroblastów skóry – więc są bezpieczne dla rany.

Jak działają opatrunki NATURLEN:

 • spełniają one kryteria tzw. nowoczesnej koncepcji wspomagania gojenia ran trudno gojących się, skracając czas gojenia, utrzymując wilgotne środowisko rany, ułatwiając autolizę tkanek martwiczych, oraz zmniejszając dolegliwości bólowe.
 • opatrunek nie uszkadza nowo powstałych komórek a jego zmiana nie jest bolesna.
 • jest opatrunkiem z wyboru w leczeniu ran zagrożonych rozwojem infekcji, skolonizowanych, zaniedbanych i starych, bowiem opatrunek ten sekwestruje bakterie chorobotwórcze obecne w samej ranie jak i w jej wysięku.
 • opatrunki są naturalnym środkiem do skutecznego wspomagania gojenia trudno gojących się ran .
 • może być stosowany do ran ostrych i przewlekłych z pośrednią i dużą ilością wydzieliny, do leczenia ran powierzchownych i głębokich.
 • w przeciwieństwie do opatrunków z gazy czy alginianowych nie pozostawia włókien zanieczyszczających ranę.
 • opracowana struktura opatrunku zapewnia prawidłowe przyleganie opatrunku do nierównej powierzchni rany.
 • wchłaniania wysięk i zatrzymuje nadmiar płynów, co pozwala zapobiegać maceracji skóry wokół rany.
 • zbadany poziom antyoksydacji otrzymanych ekstraktów wykazuje zdolność wygaszania wolnych rodników oraz działanie propoliferacyjne – przyspiesza odbudowę ziarniny, oraz działa modulująco na funkcje monocytów w odczynie zapalnym.
 • minimalizują ryzyko powstawania blizn.

W naszej ofercie posiadamy produkty:

Kompresy podstawowe Naturlen (biały i cielisty) przeznaczone są do stosowania miejscowego na rany o różnej etiologii:

 • żylnej(owrzodzenia),
 • cukrzycowej (schorzenia związane ze stopą cukrzycową),
 • odleżyny,
 • rany powstałe na skutek urazów mechanicznych i chemicznych.

Włókna lnu, z których stworzone zostały kompresy są włóknami bioaktywnymi. Stanowią zarówno zabezpieczenie rany przed niekorzystnymi czynnikami w środowisku zewnętrznym, jak i stymulują naturalne procesy oczyszczania rany (duże stężenie antyoksydantów). Zapewniają odpowiednie środowisko rany:

 • W początkowej fazie gojenia (faza wysiękowa- stabilizują ranę, dzięki dużej higroskopijności wchłaniają wysięk, przez co zabezpieczają chore miejsce przed zakażeniem wtórnym. Dzięki swojej strukturze opatrunki podstawowe Naturlen ułatwiają oczyszczanie rany z tkanki martwiczej.
 • W fazie ziarninowania chronią nową tkankę przed wysuszaniem, zakażeniem i uszkodzeniami.
 • Podczas fazy naskórkowania utrzymują optymalny poziom wilgoci, umożliwiający prawidłowy proces wygajania.
 • W ostatniej fazie gojenia, dla przyspieszenia procesu można stosować opatrunki Naturlen Plus. Są to kompresy wykonane z delikatnej dzianiny lnianej, dodatkowo nasączone olejem lnianym. Poprawiają ukrwienie w obrębie rany, stymulują proces zasklepiania.

Opatrunki podstawowe Naturlen (biały i cielisty) oraz opatrunek specjalny Naturlen Plus stanowią integralną część terapii wspomagającej gojenie rany. Są doskonałym uzupełnieniem leczenia obejmującego leczenie farmakologiczne choroby podstawowej, przeciwbólowego, terapii kompresyjnej ( w razie zalecenia lekarza).

Wraz z kompresami Naturlen zalecamy stosowanie bandaży z dzianiny lnianej. Służą one do bezpiecznego umocowywania kompresów. Dają komfort i zabezpieczają opatrunek przed przemieszczaniem.
Kompresy z dzianiny lnianej są produktami o wysokich walorach higienicznych, zapewniającymi optymalny mikroklimat w sferze skóra-kompres.

Len bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne. Jest doskonale tolerowany przez skórę, daje przyjemne uczucie czystości, przewiewności. Jest to materiał bezpieczny, umożliwiający oddychanie skórze. Jest wysoce higroskopijny, daje komfort termiczny, nie zwiększa potliwości. Ma wysoką barierę UV. Na powierzchni wyrobów z włókna lnianego nie gromadzą się ładunki elektrostatyczne.