Leczenie ran zakażonych

Leczenie ran zakażonych

W procesie gojenia ran  poważnym zagrożeniem są zakażenia. Namnażanie się drobnoustrojów powoduje zatrzymanie procesu gojenia i stanowi poważne niebezpieczeństwo dla chorego. Przy spadku odporności, niektórych chorobach współistniejących, bakterie (również grzyby, czy wirusy), zaczynają kolonizować środowisko rany. Szczególnie w ranach trudno gojących się  występuje kilka rodzajów mikroorganizmów, które mogą doprowadzić do infekcji a ostatecznie, migrując z krwią po organizmie, przyczynić się do sepsy.
Jak rozpoznać zakażenie? Część z objawów jest oczywista choć może być myląca. Zwiększona ciepłota skóry wokół rany, opuchlizna i zaczerwienienie mogą być informacją o rozwijającym się zakażeniu, ale nie muszą. Te objawy dotyczą również reakcji organizmu na uraz, czyli uaktywnienia się min. czynników zapalnych. Żadnych objawów nie należy ignorować, więc i te należy sprawdzić. Zdecydowanym sygnałem rozwijającego się zakażenia są : zmiana koloru rany ( bardzo krwisty, ropny, bardzo blady, prawie mleczny), pojawienie się w łożysku rany grudek i włóknika, zmiana koloru, konsystencji i ilości wysięku. Łożysko zakażonej rany wygląda inaczej, ale często zmienia się też wygląd brzegów rany. „Zdrowe” brzegi są gładkie, pokryte naskórkiem. Brzegi rany zakażonej czasem się wywijają, czasami są wałkowate,  pozbawione naskórka, lub przeciwnie- naskórek jest zrogowacony, bardzo gruby. Jednoznacznym objawem zakażenia jest pojawienie się ropy. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu nieprzyjemny zapach- wskazuje to na rozwój bakterii beztlenowych.
Przy rozwijającym się zakażeniu, chory może odczuwać ból, silniejszy, pulsujący. Każdy niepokojący objaw musi być konsultowany ze specjalistą. Walka z rozwijającym się zakażeniem bywa trudna, ponieważ często rana kolonizowana jest przez mikroorganizmy odporne na antybiotyki i leki. Wybór antybiotyku, jeśli specjalista uzna za konieczne jego stosowanie, musi nastąpić po wymazie i posiewie. Według najnowszych wytycznych, stosowanie antybiotyku miejscowo nie jest wskazane. Nie da się całkowicie uniknąć zakażeń i żadna rana nie jest jałowa. Odpowiednia pielęgnacja i higiena, oczyszczanie rany, właściwie dobranych antyseptyków, pomoże w zwalczeniu zakażenia.
Tekst nie jest poradą medyczną i nie zastąpi kontaktu ze specjalistą.

Udostępnij ten wpis