Hipoglikemia- niebezpieczne niedocukrzenie

Hipoglikemia- niebezpieczne niedocukrzenie

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wysoki poziom cukru we krwi jest niebezpieczny. Cukrzyca, powikłania…A co, kiedy poziom cukru jest zbyt niski? Hipoglikemia u diabetyków może zdarzyć się po podaniu zbyt dużej dawki insuliny, przy zażywaniu leków doustnych starej generacji, przy błędach żywieniowych… ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, ze zbyt niski poziom cukru we krwi dotyczy również osób, które nie są cukrzykami i może wskazywać na rozwój innych chorób.
Hipoglikemia to poziom cukru we krwi poniżej 70mg/dl, choć niektórzy odczuwają objawy niedocukrzenia przy znacznie niższych, lub wyższych wartościach. Zbyt niski poziom cukru we krwi powoduje uczucie zmęczenia, poirytowania, bladość, uczucie głodu, mdłości, przyspieszone bicie serca, rozszerzenie źrenic, mocne pocenie…Przy hipoglikemii ciężkiej pojawiają się problemy z kojarzeniem, zaburzenia mowy i koordynacji, a w przeciwieństwie do lekkiego niedocukrzenia, chory nie jest sobie sam w stanie poradzić. Ciężka hipoglikemia może spowodować śpiączkę a nieleczona- może prowadzić do śmierci. Spadek cukru często wygląda, jak upojenie alkoholowe i niestety, wielokrotnie zdarzało się, że takie osoby, zamiast do lekarza, trafiały na izbę wytrzeźwień.
Jeśli nie jesteśmy cukrzykami, a epizody spadku cukru we krwi zdarzają nam się co jakiś czas- trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście tymi cukrzykami nie jesteśmy. Cukrzyca potrafi rozwijać się w formie utajonej nawet 8 lat. Jeżeli lekarz nie zdiagnozuje cukrzycy, istnieje niebezpieczeństwo innych chorób, powodujących hipoglikemię- nadczynności tarczycy, niewydolności nadnerczy, niewydolności przysadki mózgowej, lub glikenozy ( wrodzone wady metabolizmu).
Spadki cukru spowodowane są często przewlekłym stresem, ponieważ długotrwałe napięcie nerwowe przeciąża nadnercza, które przestają wytwarzać wystarczającą ilość adrenaliny. Adrenalina hamuje poziom insuliny, więc jej skrajny niedobór powoduje wzrost ilości insuliny w organizmie i spadek poziomu cukru we krwi.
Przy umiarkowanej hipoglikemii jesteśmy w stanie pomóc sobie sami. Musimy dostarczyć organizmowi coś, co szybko podniesie poziom cukru (węglowodany proste)- cukier, napój słodzony, żel z glukozą, itp. Czekolada nam NIE POMOŻE! W czekoladzie znajduje się dużo tłuszczu, który spowolni wchłanianie węglowodanów. Nie ratujmy się napojami light! Pamiętajmy, że spadki lubią zdarzać się w nocy i dlatego warto mieć blisko siebie coś, co szybko nam podniesie poziom cukru we krwi.
Przy mocniejszym spadku cukru, powinien zostać nam podany glukagon. Cukrzycy często noszą go przy sobie. Osoby, które nie mają zdiagnozowanej cukrzycy nie są na to przygotowani. Jeśli jesteśmy świadkami zasłabnięcia- dzwonimy na pogotowie. Osobie nieprzytomnej NIE WLEWAMY niczego do ust. Przy ciężkiej hipoglikemii natychmiast wzywamy pogotowie a pacjenta układamy w pozycji bocznej bezpiecznej. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że każda osoba leżąca na ulicy, ławce… wymaga sprawdzenia jej stanu. Sprawdzajmy poziom cukru we krwi! Nawet jeżeli nie zdiagnozowano u nas cukrzycy nie oznacza, że nie przeoczyliśmy jej pierwszych objawów, lub nie zignorowaliśmy innych, niepokojących symptomów.
Hipoglikemia odpowiada za 10% zgonów z powodu cukrzycy!

Udostępnij ten wpis